Mavi Orkide Gerçek mi?


Mavi orkide gerçek mi?

Mavi Orkide

Mavi orkide bir çoğumuz tarafından bilinen çok güzel görünümlü bir orkidedir. Mavi orkideler Hollanda'da üretilmekte ve bir çok Dünya ülkesine buradan yollanmaktadır. Türkiye'ye de mavi orkidelerin büyük bir kısmı Hollanda'dan gelmektedir. Mavi orkideler erkeklere ve bayanlara hediye edilebilmektedir. Gelelim asıl konumuza; Ülkemizde popülaritesi giderek artmakta olan mavi orkide gerçek mi? Yani piyasada satılan mavi renkli orkideler ırk olarak mavi renkte mi açmaktalar?

Mavi renkli orkideler gerçek midir?

Hemen cevaplayalım; mavi renkli orkideler gerçek değil arkadaşlar. Orkidenin bu renkte çiçek açması orkidenin cinsi yada orkide bakımı ile alakalı değil, özel bir boya maddesi ile sağlanmaktadır. Orkide dallarından boya maddesi çektirilerek mavi orkide çiçeği elde edilmektedir.

mavi orkide çiçeği

Peki mavi orkideler her zaman mavi renkli çiçek açar mı? Bunun da cevabı; maalesef ki hayır. Mavi renkli orkide çiçeği; çiçek döküldükten sonra yeni çiçeklenme döneminde mavi renkli açmamaktadır. Bu orkideler yeni çiçeklerini beyaz renkli açarlar. Yani mavi renkli bir orkide aldığımız zaman çiçekleri sadece bir kez mavi renkte görebiliyoruz.

Mavi renkli orkide ne zaman beyazlar?

Mavi renkli orkide ne zaman beyazlar

Mavi renkli orkide evinizde bir süre mavi renkli kalacaktır. Sonrasında ise mavi renkli çiçekler yavaş yavaş beyazlamaya başlar ve sonrasında çiçekler kuruyarak dökülürler.

4 yorum:

Hello / Notify Bar Widget For Blogger Blogspot