Çiçek Açmayan Orkideye Çiçek Açtırma Tüyosu


Orkide bitkisi genel itibariyle çiçeklerinin güzelliği ile bilinirler. Doğru orkide bakımı ile orkidemiz çiçekler açar ve sağlıklı bir görünüme kavuşur. Doğru orkide bakımından kastımız; orkideyi doğru sulama, beslenmesine dikkat etme, doğru ışık, orkide saksısının doğru seçimi, havalandırma, v.b orkide ihtiyacına uygun ortamların sağlanmasıdır.

Bu şekilde bakımı doğru yapılan bir orkidenin çiçek açması oldukça normal bir durumdur. Birde asıl konumuz olan çiçek açmayan orkideler vardır. Orkide bakımı için ne yaparsak yapalım, en uygun şartları da yerine getirsek orkide bir türlü çiçek açmaz. Hatta orkide sanırım bize küstü şeklinde söylenir halk arasında bu konu. Bugün biz açmayan orkideye çiçek açtıracağız. Eğer evinizde uygun şekilde baktığınız halde uzun süredir çiçek açmayan bir orkideniz varsa size vereceğimiz ipucu ile orkidenize çiçek açtırabilirsiniz.

çiçek açmayan orkideye çiçek açtırma

Açmayan Orkideye Nasıl Çiçek Açtırılır?

Biz orkide bakımını doğru şekilde yapıyoruz ama bir türlü orkidemiz çiçek açmıyorsa; orkideyi şaşırtmamız gerekmektedir. Bunu 3 gün için yapıyoruz ve sonrasında orkidemiz çiçek açmaya başlıyor. Bu orkide çiçek açtırma metodu denenmiş ve olumlu sonuçlar alınmıştır.

Açmayan Orkideye Çiçek Açtırma Metodu

Bu metot aslında çok basit bir yöntem. Öncelikle orkideyi bulunduğu ortamdan alıyoruz ve bir dolabın içerisine koyarak dolabın kapağını kapatıp, orkideyi karanlıkta 3 gün bekletiyoruz. Orkidemiz uygun ışık, hava ve besinden uzaklaşıyor.

Karanlık ortamda kapalı kalan orkideyi 3. gün öğlene doğru dolaptan çıkarıyoruz ve havadar bir ortama alıyoruz. Eğer sulamamız gerekiyorsa sulama işlemini yapıyoruz.

Bu işleme orkide cezalandırma da denilmektedir. Burada açmayan orkidemizin bir nevi fizyolojisini değiştirmiş oluyoruz. Orkide karanlık ve hava almayan bu ortamda strese giriyor. 3. gününde ise bu ortamdan kurtulup rahatlıyor ve bir an önce neslini devam ettirebilmenin telaşına giriyor. Çiçekler nesillerini sizin de bildiğiniz gibi çiçekleri vasıtasıyla yapıyor. Bu sebeple açmayan orkidemiz çiçek açmaya başlıyor.

Eğer evinizde ne yaparsanız yapın açmayan orkideniz varsa, birde bu yöntemi deneyin. Orkidenizin hiç olmadığı kadar güzel çiçekler açarak sizi kucaklayacağından emin olabilirsiniz.

Hello / Notify Bar Widget For Blogger Blogspot